​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

MLHAČas od půlnoci do jedné patří mrtvým. Dobrý Bože, opatruj nás.


Malé přímořské městečko Antonio Bay v Kalifornii již brzy oslaví sto let od svého založení. Avšak v noci před slavnostním dnem se v jindy ospalých ulicích stane několik záhadných a nadpřirozených událostí. Něco zlověstného se blíží. Telefony v budkách u silnice řinčí sami od sebe, auta na parkovištích samovolně troubí, televize v domácnostech se zapínají, světla si dělají, co chtějí, a psi štěkají, jako by se blížil konec světa. Řidiči Nicku Castlemu se dokonce za jízdy vysypou skla v okýnkách u auta.

Dvě události té noci jsou však zásadní. Nejprve se v kostele v pokoji otce Maloneho uvolní ze zdi kámen a odhalí jeho dědem uschovaný deník. Ten na svých stránkách obsahuje děsivou zpověď, za jakých podmínek bylo kdysi město ve skutečnosti založeno. Zpověď popisující příběh, který byl utajen a nahrazen líbivou pohádkou pro obyvatele tehdejší osady. Příběh, jež je nasáklý krví nevinných a plný ukradeného zlata.

A nedaleko opodál na širé hladině oceánu pak kdosi vyvraždí tříčlennou posádku rybářské lodi Seagrass. A spíše než kdosi tuto hrůzu spáchá cosi, co na palubu vstoupí z podivné zářící mlhy...

Nadešlého dne jsou přípravy na večerní oslavu v plném proudu, veselí se blíží, celé městečko žije výroční událostí, ovšem několika málo lidem již pomalu dochází, co se děje a v jakém nebezpečí jsou. A jakmile při soumraku s mořským přílivem opět připlouvá tajemná mlha, která postupně zahalí přístav a pak i samotné město, tak duchové hnáni touhou po pomstě začnou hledat a zabíjet potomky oněch šesti původních zakladatelů, jež se před sto lety dopustili tak ohavného a chamtivého činu.

John Carpenter horory natočit umí. Tato osmdesátková jednohubka je toho důkazem. Skvěle odvedená práce se scénářem, kdy se na smyšlenou legendu našrouboval zajímavý děj. Ten se ničím nezdržuje, celý příběh se odehraje během jednoho dne a dvou nocí. Seznámení s postavami proběhne plynule a co o nich potřebujeme vědět, se dozvíme. Jen mi je záhadou, jakou roli tam měla plnit Jamie Lee Curtis.

Film je hororová klasika osmdesátých let, nespoléhá na prostoduché lekací scény, místo toho se zaměřuje na atmosféru, čehož se z části daří. Tajemno zde však nečekejte, už od začátku víme, co se v mlze pohybuje a po krátkém čase i zjistíme, o co těm stvořením jde. Je jen otázkou, zda se zvoleným podaří přežít či nikoliv. Snímek lehce mrazí v zádech, možná jen pošimrá, bát se určitě nebudete. Budete spíše držet palce hlavním hrdinům, kolikrát utečou před spáry smrti jen o vlásek.

A jelikož je John Carpenter zároveň i hudební skladatel, tak i k tomuto filmu si hudbu složil sám, což každý, kdo jeho specifickou tvorbu už někdy slyšel, pozná okamžitě.

Dílo hodnotím čtyřmi hvězdičkami, oceňuji dobrý nápad, i když ne zcela originální, a skvěle zvolené prostředí amerického pobřežního maloměsta. Celá atmosféra březnových nocí působí chladně, což napomáhá více vnímat onu plíživou vlhkou mlhu.

Pro milovníky hororu je vidět tento snímek nutností, vždyť je od Johna Carpentera.

originální název: The Fog

rok uvedení: 1980

režie: John Carpenter / scénář: Debra Hill, John Carpenter

hrají: Adrienne Barbeau, Tom Atkins, Janet Leigh, Hal Holbrook


HODNOCENO 4/5

15 zobrazení