​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

BOARDING SCHOOL


Jacob je mladý třináctiletý potížista. Ve školní ředitelně skončil už častěji, než by bylo zdrávo, opakovaně se pere se spolužáky, z jejichž strany je i šikanovaný, a do toho všeho trpí hroznými nočními děsy. Unavení rodiče pomalu neví, co si s ním mají počít, a jakmile ho jeho nevlastní otec přistihne, jak si zkouší šaty své babičky, neváhá a posílá ho do internátní školy vedené sympatickým manželským párem Shermanovými.

Ovšem jen zprvu sympatickým, zejména pan Sherman, ředitel a zároveň jediný vyučující, se následně ukáže jako bigotní despota, který neváhá užívat fyzických trestů. Náprava ve jménu Boha musí být provedena patřičně!

Celá škola se skládá pouze z jedné třídy plné několika podivínů, mezi kterými se Jacob jeví jako ten nejvíce normální. Nemá však problém zapadnout, dokáže si vytvořit kamarádský vztah s Philem, chlapcem, jež je znetvořený po požáru, dále pak s Fredericem, trpícím Tourettovým syndromem, autistou Elwoodem a hlavně s Christinou, u které se z počátku neprojevuje nic nepatřičného, jen je lehce vzpurná. K ní si také nachází nejkratší cestičku a vytváří nejpevnější pouto.

Vypadá to tedy, že pobyt na škole nakonec nebude pro Jacoba tak hrozný, jak se domníval, avšak vše začne jít z kopce v momentě, když se objeví první mrtvý. A pak další... Jacob se následně rozhoduje zjistit, co je v nepořádku s místní školou, jejími žáky a zejména s ředitelem Shermanem. A jeho děsivé tajemství se mu nakonec objevit podaří, což odstartuje kolotoč destruktivních událostí.

Boarding School je minimalistický horor, či spíše drama, které zaujme svým zpracováním. Prostředí zámečku, ve kterém se internát nachází, jeho zahrad a zalesněného okolí vypadá opravdu hezky, zároveň odloučeně a uzavřeně. To napomáhá při budování atmosféry, které se však zaráží někde uprostřed. Problémem pro mne totiž bylo složení žactva, místy jsem si připadal jako v Sirotčinci slečny Peregrinové, což filmu na jeho vážnosti značně ubíralo. Jakýsi divácký vztah si uděláte patrně jen ke dvou hlavním postavám, Jacobovi a Christině, Phila vám bude možná líto, ale to je vše. Pak vám nebude záležet, kdo z ostatních přežije a kdo nikoliv. A to se dětští herci hodně snaží, jejich výkonu se nedá prakticky nic vytknout, problém jsou nezajímavé postavy, které ztvárňují.

Velký plus pak získává samotný závěr, kdy Jacob stojí před životním rozhodnutím a bude záležet jen na vás, zda ho přijmete kladně, či s ním souhlasit nebudete. A ještě navíc jedno překvapení spojené s Christinou nás čeká v závěru a celkem i vyrazí dech, to vám však prozrazovat nebudu.

Hodnocení u tohoto snímku ponechám na dvou hvězdičkách, i když díky nápaditému závěru jsem uvažoval i o třech, ale to rušivé připodobnění k sirotčinci a vůbec ono zdůraznění a přílišné věnování se Jacobovy počáteční transsexuality tam pořád je.

originální název: Boarding School

rok uvedení: 2018

režie a scénář: Boaz Yakin

hrají: Luke Prael, Sterling Jerins, Nadia Alexander, Will Patton

HODNOCENO 2/5

4 zobrazení