​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

CHATA V HORÁCH


Děvka, která musí zemřít jako první. Sportovec. Blázen. Učenec a panna. Ta má jako poslední alespoň trpět. Pět mladých lidí, pět studentů, a minimálně čtyři z nich musí zemřít ohavnou smrtí, aby byl naplněn každoroční rituál a Prastaří zůstali dřímat v hlubinách země.

  Film začíná tehdy, kdy parta pěti kamarádů vyráží na víkend do opuštěné chaty patřící bratranci jednoho z nich. Už po cestě dostávají varování, že z místa, kam se vydávají, není jednoduché se dostat zpět. Varování ale nedbají a přes horskou silnici přijíždí doprostřed lesa do chaty, kde je čeká zábava plná koupání, hudby, alkoholu, lehkých drog a sexu.

  Hned první večer, kdy ve sklepě naleznou mezi mnohými podivnými a pradávnými artefakty i jeden deník, však nevědomky vyvolají násilnickou rodinu Bucknerových, která zde žila před sto lety, a která nyní vylézá ze svých hrobů srazit nezvaným návštěvníkům vazy. Začíná tak typická hra o přežití, kdy jeden student po druhém umírá ohavnou smrtí tak, jak je napsáno ve scénáři... Ale ne v tom scénáři, podle kterého se natáčel film, ale v tom, který v rukou drží někdo úplně jiný.

  Současně s marnou snahou mladistvých bojovat o své holé životy sledujeme i jakési podzemní řídící středisko, nacházející se hluboko pod chatou, které celé zdejší venkovní prostředí ovládá. Zde pracují ti, kdož vytvořili onen scénář a snaží se osazenstvo nahoře navádět takovými směry, aby dodrželo správnost průběhu rituálu a svými oběťmi tak ponechalo Prastaré na dně hlubin.

  Jakmile se však přeživší z nadzemního vražedného běsnění dostanou do podzemního ústředí, začíná ještě větší vražedné běsnění, kdy jsou vypuštěna všechna monstra, která se nachází uzamčena v místním panoptiku, které funguje jako jakési vězení pro všemožné nadpřirozené bytosti, které známe z mnoha jiných filmů. Riziko neúspěchu dokončit rituál se tak maximalizuje, až nakonec Prastarý procitá.

  Ano, spíše než horor je film jakousi prapodivnou nevtipnou komediální parodií na známé i neznámé slashery a všechny jejich klišé. Prastaří zde nejsou nijak blíže specifikovaní, proto se o nich nebudu zmiňovat, a už vůbec ne jako o těch Prastarých, jinak by se pan Lovecraft obracel v hrobě, být spojován právě s filmem těchto podřadných kvalit.

  Scénáristům se nedá upřít, že téma amerických slasherů a celkově hororů zvládnuté mají, vědí v jakých vodách se pohybují a vyznají se v nich. Ovšem jejich snaha být za každou cenu odlišní, přinést do žánru nový vhled a osobité zpracování způsobila, že se film nakonec nepovedl. Dostáváme mišmaš čehosi, kde nevíme, zda se bát, smát, či radovat ze všech těch narážek a odkazů na jiné horory. Je to tupá zábava kombinující prvky, které pospolu nedrží a když se navíc jeden neustále snaží zesměšnit ten druhý, vše se rozpadne.

  Víc než jednu hvězdu udělit nemůžu, film se mi opravdu nelíbil, dějová myšlenka, dialogy a celkově scénář nestojí za nic, že byl napsán za tři dny bude asi pravda. Monstra jsou nezajímavá (ta nahoře) nebo nemají vůbec žádný prostor krom pár prostřihů (ta dole), postavy jsou ploché, nudné, nic se o nich nedozvíme a nebude nám na nich záležet. Jakmile s nimi teda asi po dvaceti minutách přijedete k chatě v lese, a na mysl vám vyvstane podobná scéna z klasiky žánru, filmu Lesní duch, klidně si ho namísto této spatlaniny pusťte. Aspoň tak strávíte večer s opravdu kvalitním hororem.

originální název: The Cabin in the Woods

rok uvedení: 2012

režie: Drew Goddard / scénář: Joss Whedon, Drew Goddard

hrají: K. Connolly, C. Hemsworth, A. Hutchison, F. Kranz, J. Williams


HODNOCENO 1/5

8 zobrazení