​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

INVAZE LUPIČŮ TĚL


Doktor Miles Bennell se právě vrací z lékařské konference zpět do města Santa Mira, svého rodného města a zároveň města, kde provozuje praxi. Je přivolán svou sestřičkou, která tvrdí, že mnoho lidí se začalo chovat podivně, že jsou všichni přesvědčeni, že jejich blízcí nejsou jejich blízcí, vypadají sice stejně, ale chovají se odtažitě, cize, jako by byli vyměněni. Nicméně jak později místní psychiatr Dan Kauffman podotkne, jedná se pouze o jakousi davovou hysterii, což zprvu zaskočeného Milese uklidní.

Jelikož se nacházíme v malém městečku a v době šedesátých let, lidé se tu znají, důvěřují si a tak neváhají se doktorovi svěřovat se svými obavami. Skeptický pohled na věc však Miles projevuje pochopením a ujištěním, že vše přejde a bude zase dobře.

Prvních pochyb ale přeci jen Miles nabude, a to jednoho večera, kdy ho k sobě domů přizve jeho přítel, spisovatel Jack Belicec, že prý objevil mrtvé tělo. A ne ledajaké! A že je potřeba posudku lékaře. Tělu chybí rysy v obličeji, či otisky na prstech, jako by se teprve vyvíjelo a formovalo, i když se jedná o tělo již dospělého jedince, ne nepodobného samotnému Jackovi. A takovýchto těl, podobajících se místním obyvatelům, se objevuje více, avšak po přivolání šerifa záhadně zmizí. A tak Miles opět jako vysvětlení přijme onu teorii o davové hysterii a připustí, že jí patrně podlehl také.

Druhého dne se už ale přesvědčí, že se o žádnou hysterii nejedná a ta těla, která rostou v jakýchsi obřích rostlinných kokonech a mají nahrazovat skutečné žijící lidi, jsou reálná! Sám jich totiž nachází hned několik na své zahradě ve skleníku. První snahy vedou k uvědomění státních orgánů, ovšem neúspěšně. Miles se tedy rozhodne zajet za svým kolegou Kauffmanem, jehož nalezne doma s ostatními, mimo jiné i se šerifem Nickem Grivettem, avšak všichni jsou již nahrazeni. Nahrazeni lidskými schránkami bez emocí, bez osobní identity. Schránkami zrozenými z mimozemských kokonů.

Miles proto se svou partnerkou Becky bez váhání nasedají do auta a vyráží co nejrychleji pryč ze Santa Mira. Ale to se jim moc nedaří. Za městem se ve velkých sklenících pěstují kokony po desítkách, jsou v nákladních vozech rozváženy do okolních měst a je tak na Milesovi, aby o všem zpravil kompetentní osoby dřív, než bude pozdě. A aby tak učinil, musí nejdříve z města plného zámotkových lidí utéct. A ti ho utéct nechat nechtějí.

Invaze lupičů těl je dnes již klasický sc-fi horor na motivy knihy Jacka Finneye. Ovšem je potřeba zmínit, že pro současného diváka se moc o hororu hovořit nedá. Film dnes už nevyděsí ani nešokuje jako tehdy, takže spíše by se dal označit jako sci-fi dobrodružství. Na příběhu se mi líbí jeho přímočarost, odráží se v něm ona doba, rozhovory jsou upřímné, striktní, neřeší se zde žádné přehršle citů, rodinné hodnoty a podobné věci, které v moderních sci-fi dost často nabourávají racionální uvažování a jednání.

Děj odsýpá od prvních minut, nejsou v něm žádná hluchá místa, hodně se zde mluví a dialogy jsou účelné, nedostáváme se do žádných slepých uliček a hloupých průpovídek, které by měly trapně odlehčit atmosféru. Postavy jednají logicky, prostředí je příjemné a přátelské, takové to „americky maloměstské“, vzdušné, jak filmy z 50. a 60. let dokážou být.

Nicméně je potřeba zmínit i fakt, že styl starý přibližně šedesát let nemusí sednout každému, film je černobílý, herci občas teatrálně přehrávají, občas působí nerudně či hrubě a vůdčí roli zde mají vždy muži. Ale tehdy to tak prostě bylo a je to zcela normální.

Hodnotím pěti hvězdičkami, dostal jsem to, co jsem dostat chtěl, film se mi líbil z výše uvedených důvodů a to víc než jeho remake Invaze zlodějů těl z roku 1978, který působil až moc temně a depresivně.

originální název: Invasion of the Body Snatchers

rok uvedení: 1956

režie: Don Siegel / scénář: Daniel Mainwaring, Richard Collins

předloha: kniha The Body Snatchers (Jack Finney; 1955)

hrají: Kevin McCarthy, Dana Wynter, Larry Gates, King Donovan


HODNOCENO 5/5

6 zobrazení