​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

LAMPA


Tři výtržníci se rozhodnou vykrást dům jedné staré dámy, o které se vypráví, že ukrývá ohromné bohatství. Při vloupání sice nachází hromadu starožitností, avšak peníze žádné. Stařenu nakonec zabíjí, ale ona, díky tomu, že vlastní magický náramek, který ovládá zlého démona, džina, sídlícího ve starodávné lampě, ho z posledních sil vyvolá, aby krutě povraždil všechny tři nezvané hosty.

Lampa, společně s náramkem a mnoha dalšími orientálními předměty, následně putuje do místního muzea, kde ji přijímá doktor Wallace společně se svým kolegou. A zrovna v tu chvíli ho navštíví i jeho dospívající dcera Sandra, které se onen náramek zalíbí natolik, že si ho tajně nasadí, avšak když ho následně nedokáže z ruky sundat, odnese si ho z muzea domů, aniž by o tom otci řekla. Tím se nevědomky stane strážcem lampy a džin jí může začít plnit přání. A pozor na svá přání, mohly by se splnit!

Následující den má třída, kterou Sandra ve škole navštěvuje, exkurzi v muzeu, a jí a její kamarády napadne, že by mohli v muzeu tajně přenocovat. V noci však síla džina propukne naplno a nikdo si nebude moct být jistý, že přežije.

Film je klasickou béčkovou televizní tvorbou osmdesátých let. Hlavní myšlenka je sice nápaditá, avšak scénář je prostoduchý a nelogický, stejně jako chování postav, jejichž dialogy jsou navíc hloupé. Herecké výkony neznámých herců spíše podprůměrné. Občas se ve filmu dějí věci, které nejsou vysvětlené, nevíte, co se to právě děje, jako by ve střižně střihač stříhal víc, než by měl. Džinova síla se porůznu objevuje a mizí v různých formách posedá svého strážce i jiné lidi, pak je zase opouští, kdoví proč. Samotný loutkový vzhled monstra z lampy je také špatný a jeho pohyby tak robotické, až se nad tím budete usmívat... A věřte, že návod, jak porazit džina, je napsaný přímo na jeho lampě! Opravdu. Tomu říkám scenáristická prázdnota.

Na druhou stranu se ale dočkáme několika povedených gore scén, temné atmosféry nočního muzea a jeho sklepení a absenci jakýchkoliv hloupých lekacích scén. To za zmínku a malou pochvalu určitě stojí. Nic víc ale nečekejte.

Film je pro hororové nadšence, kteří musí vidět vše, co žánr nabízí, pro všechny ostatní je to jen ztráta času. Já film hodnotím upocenýma dvěma hvězdičkama za neokoukané téma džina z lahve, skvěle vybrané prostředí a pár nápaditých úmrtí. Film si občas rád po nocích pustím, když chci, aby v televizi něco běželo, a já u toho mohl dělat něco jiného.

originální název: The Outing

rok uvedení: 1987

režie: Tom Daley / scénář: Warren Chaney

hrají: Andra St. Ivanyi, James Huston, Deborah Winters


HODNOCENO 2/5

10 zobrazení