​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

LOOK AWAY


Kde kdo by si mohl myslet, že být jediným dítětem velmi bohatého otce musí být pro dospívající dívku úžasné. Opak je však pravdou.

Maria je středoškolačka a to hodně neoblíbená, silně šikanovaná a krom své jediné (falešné) kamarádky a jejího přítele se prakticky s nikým dalším nestýká. Otec je dominantní pedant, čirý despota, který ve své dceři vidí jen ostudu. Jediný, kdo má mladou dívku rád, je její matka, ale ta je velice podvolená vlivu svého manžela. Do toho všeho je Maria nespolečenská, introvertní a stydlivá, takže se nedokáže nikde prosadit, ani bránit a tak jí nezbývá, než veškerý útlak statečně snášet.

Vše se změní jednoho dne, kdy v zrcadle místo svého odrazu spatří sice samu sebe, ale jinou samu sebe. Vidí Marii, která si už nechce nechat vše líbit. Marii suverénní a dominantní. A tak se stane, že si dobrovolně spolu s dívkou v zrcadle jménem Airam (ano, Maria pozpátku) vymění role. Maria se přesune do světa za zrcadlo a Airam se zhostí fyzického těla. Začíná tak cesta za vydobytím si svého místa ve společnosti. Cesta za pomstou na všech, kteří Marii ubližovali. Cesta agresivního vynucování vedoucí přes mrtvoly.

Béčkový horor? Psychologický thriller? Těžko posoudit... Námět je jednoduchý, opakovaný, zde nic nového ani překvapivého nečekejte. Je to další z filmů, do kterého se účelově obsadí hezcí herci, aby příjemné koukání na ně částečně vykompenzovalo špatný scénář. A že ten je prostoduchý až hanba.

V první řadě by Maria nikdy nebyla na škole šikanovaná, tento nešvar se v amerických filmech objevuje dost často. Krásná mladá dívka z bohaté rodiny by byla královnou plesu, kterou by chtěl dostat do postele každý kluk, rozhodně by to nebylo ono ošklivé káčátko, které by trpělo nedostatkem pozornosti a popularity. Pokud nevěříte, vygooglete si jméno India Eisley. Je to zcela převrácený standard, který je pokaždé do očí bijící.

Za druhé se scénář potýká s jakousi tvůrčí impotencí, kdy první půlka filmu, kde zjišťujeme, kdo a jak moc Marii ubližuje, je utahaná skoro až místy nudná, a rozumím, že divák má být připraven na nástup Ariam, která všem ukáže, zač je toho zrcadlo, ale jakmile se tak stane, neohromí vás to. Díváme se na nafučenou mrchu, která si svou dominanci buduje pouze svou arogancí, sexualitou a tím, že se neštítí ničeho, čemuž dopomáhá i to, že všechny postavy, na začátku hýřící sebejistotou, jsou najednou a z ničeho nic submisivní a tak lehce zastrašitelné. Plány pomsty nejsou vůbec promyšlené, často se spoléhá na náhodu, chybí větší nápaditost. A ta se vytrácí prakticky kompletně s postupem času, neboť za třetí...

Ten film nemá konec? Zjistíme sice, kdo je Airam, i když popravdě na tom až tak moc nezáleží - zda se jedná o ducha mrtvého dvojčete, či jen jakési alter ego, druhou osobnost Marie, kterou si sama vytvoří na obranu před zlým světem, který může být takhle zlý snad jen v americkém filmu. Je to jedno, hlavně proto, že to ve filmu nezazní najisto a nic to neovlivňuje. Ale divák přece očekává nějaké vyvrcholení, morální odkaz, špatný či dobrý konec, prostě něco, co uzavře příběh, avšak nic z toho se nestane. Film prostě najednou skončí, hotovo, titulky.

Potenciál je zde tudíž zcela ztracen kvůli zpackanému scénáři. Měl-li by nějakou pointu vyšroubovanou do emotivního zakončení, dal by se i přehlédnout neoriginální námět, protože prostředí je zvolené dobře, na vizuál se hezky dívá stejně tak na obsazené herce, ale co naplat, když jejich postavy jsou nevyužité, ploché a příběh v mnoha směrech nedotažený, nevysvětlený a neukončený.

Ale i tak dnes zaokrouhlím pro změnu nahoru, takže 2 hvězdičky si film nechci říct zaslouží, ale vejde se do nich.

originální název: Look Away

rok uvedení: 2018

režie: Assaf Bernstein / scénář: Assaf Bernstein

hrají: India Eisley, Jason Isaacs, Harrison Gilbertson, Penelope Mitchell


HODNOCENO 2/5

32 zobrazení