​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

P · O · D


Tři sourozenci. Dva bratři a sestra. Nepřežije nikdo, jen odhalené tajemství.

  Martin, bývalý voják, je psychicky nemocný člověk, který se po propuštění z léčebny zotavuje na opuštěné chatě u horského jezera. Jednoho dne zanechává svému bratrovi podivný vzkaz, že konečně našel to, co tak zarputile a tak dlouho hledal, a že má důkaz o šílené armádní konspiraci. Je velice rozrušený, proto za ním Ed, společně s jejich sestrou Lylou, okamžitě vyráží, aby zjistil, co se to s ním k čertu zase děje. Má zlé tušení, že léčba se nedaří a Martinova mysl opět upadá do zmatených bludů.

 Jakmile oba po dlouhé cestě dorazí do hor, snaží se zprvu bratra přesvědčit, že všechny ty konspirace, jež živí jeho bláznovství, jsou jen výplodem fantazie. Ale vyslechnou ho a připustí, že on tomu, co říká, plně věří, a že ve sklepě může opravdu mít ten důkaz, mít tam něco zamčeného... Nebo někoho, koho Martin považuje za něco. Věci tak nabírají na vážnosti. Přeludy nyní mohou znamenat reálný kriminální čin. Unesl Martin někoho? Anebo ve sklepě nikdo není a vše je přeci jen snůška přeludů? Nevíme čemu věřit, ani Ed, ani Lyla neví, neboť i pravda podaná bláznem zní jako výmysl.


"There is nothing in the back room! Fuck, man... It's in the basement!"


 Martin je však přesvědčen, že blázen není, že vše je skutečné, a je o tom přesvědčen dokonce do té míry, že jakmile pojme podezření, že by ho mohl bratr odvézt a zavřít zpět do léčebny, raději spáchá sebevraždu. Po prvotním šoku pak Lyla a Ed musí ještě odhalit ono tajemství, které je uzavřené dole v temném sklepě a případně osvobodit toho, koho tam Martin uvěznil.

 Otevřít dveře a vypustit to ven však vůbec není dobrý nápad!

 Komorní snímek režiséra Mickeye Keatinga, který si i sám napsal scénář, se celý odehrává převážně na jednom místě s pouhými třemi postavami. Příběh je vystaven na dialozích a budování atmosféry tajemna, kdy nevíte, kdo má pravdu, kdo si myslí, že má pravdu, a co ve skutečnosti pravdou je. První část filmu pojednává o tom, jak přesvědčit blázna, který v jistém ohledu bláznem není, že je blázen. Šetrnou formou, zajisté, ofenzivní přesvědčování by věci nepomohlo a nakonec ani nepomůže, o čemž se i přesvědčíme. Druhá část je boj o holé životy, kdy se ukáže, že bláznovy přeludy nejsou přeludy, že to, co se na první, druhý i třetí pohled zdálo jako nesmysl, nemusí až takovým nesmyslem být. Ale nečekejte, že se odhalí celá podstata onoho tajemství, kolem kterého se celý příběh ovíjí, zůstane z velké části nevysvětleno, protože armáda nemá ráda, když jejich tajné pokusy utíkají na svobodu a lidé se o nich dozvídají.

 Postavy jsou zde díky obsáhlým silně konfrontačním rozhovorům představeny důkladně, přesně víme, kdo na jaké názorové straně stojí a proč. Jejich chování je vesměs pochopitelné a zcela racionální.

 Tento minimalistický, nízkorozpočtový film hodnotím kladně, neboť se nejedná o bezduchou lekací šarádu, na kterou spoléhá poslední dobou čím dál tím více hororových filmů, ale naopak se soustředí na psychologii postav, rostoucí zmatenost, šílenství a ono tajemno, které po většinu času v tichosti čeká pod podlahou. Uděluji slabší čtyři hvězdičky za kvalitně odvedené řemeslo a nebýt místy až hysterických eskapád vyděšené Lyly, několika roztřesených kamerových záběrů, a naopak být více rozvedený děj, byly by to poctivé čtyři hvězdy, a kdo ví, možná i víc.

originální název: Pod

rok uvedení: 2015

režie a scénář: Mickey Keating

hrají: Lauren Ashley Carter, Dean Cates a Brian Morvant


HODNOCENO 4/5

8 zobrazení