​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

SHAZAM!


Shazam! Tak trochu jiný film o superhrdinech!

Billy Batson je čtrnáctiletý sirotek. Průšvihář zanedbávající školu, střídající jednu pěstounskou rodinu za druhou, od každého utíká, neuznává ničí autoritu. Jediné, co ho zajímá, je snaha najít svou biologickou matku, které, jak se celý život domnívá, se ztratil, když byl malé dítě.

  Mezitím v síni čarodějů na Skále věčnosti drží poslední z mocných čarodějů stráž nad sedmi démony, sedmi smrtelnými hříchy, které dokáží v mžiku zahubit miliony a miliony lidí (tak jak už jednou učinili s pradávnými civilizacemi). Ovšem čaroděj je starý, jeho síla slábne a jakmile se objeví ctižádostivý a pomstychtivý Thaddeus Sivana a démony osvobodí, čaroději Shazamovi nezbývá nic jiného, než svou moc předat někomu mladšímu, aby zkázu šířící smrtelnými hříchy zastavil. A není čas, nelze čekat na vyvoleného, toho jediného duševně čistého jedince, musí sáhnout po prvním, kdo se naskytne... A naskytne se právě Billy Batson.

 Jak se popere mladý kluk s novými superschopnostmi a úkolem zachránit svět, když je to vesměs sebestředný spratek, kterému na nikom nezáleží? A ještě když proti němu stojí dospělý oponent stejné síly? Zpočátku nijak zasloužile a postupně kvůli své aroganci a vychloubačnosti ztrácí náklonnost i těch, kteří ho i přes jeho nevhodné chování měli ještě rádi.

Vše se ale mění, jakmile Billy nalezne to, co celý život hledá, a zklamání z jejich setkání mu otevírá oči. Uvědomí si, na čem opravdu záleží. A tak spojí síly se svými nevlastními sourozenci a společně se vydají čelit finálnímu souboji.

Shazam! je komiksová jízda, která se nebere vážně a často si dělá srandu i sama ze sebe. A přesně tak je potřeba tento film vnímat, nečekejte žádnou příběhovou či charakterovou hloubku, žádné vyšší poselství, kromě toho, že ze všeho nejdůležitější je rodina. Ať už vlastní či nevlastní. Klasické nucené poselství rodinných filmů, nad kterým už dnes kde kdo jen mávne rukou.

A já i přes to, že jsem dostal to, co jsem očekával, musím hodnotit jen třemi hvězdami. Silnými třemi hvězdami, že by nakopaly démonské zadky i bez vyslovení magické formulky. Snímek baví, je protkán zábavnými scénami a správně volenými vtípky, akci míchá humorem, určitě je to jedna z nejzábavnějších komiksovek vůbec. Nic víc ale nenabízí a najde se dokonce i pár věcí, které mi na filmu vadily, ať už to bylo vlastní chování Billyho, kdy by mu člověk nejraději dal několikrát pár facek, kdyby to šlo, tak i třeba ošklivé CGI, které je i přes celkový rozpočet okolo 100 milionů pěkně nepovedené a lacině vypadající. Nemluvě o závěrečné proměně všech v Shazam!a, čímž tento hrdina ztratil jakési kouzlo jedinečnosti a stala se z něj tuctová postava mezi mnoha.

Film ale určitě musí vidět všichni, kdo rádi komiksy, ve sbírce chybět nesmí, a věřím, že při dlouhých večerech, kdy se budete potřebovat uvolnit, nad ničím nepřemýšlet a jen se bavit, sáhnout právě po tomto snímku bude ta správná volba.

originální název: Shazam!

rok uvedení: 2019

režie: David F. Sandberg / scénář: Henry Gayden

hrají: Zachary Levi, Asher Angel, Mark Strong, Jack D. Grazer


HODNOCENO 3/5

4 zobrazení