​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

ŠKOLNÍ NÁŘEZ


Donald se právě z donucení své matky zapisuje na soukromou elitářskou školu Slaughterhouse. Ví, že tam nepatří, ale okouzlí ho děvče jménem Clemsie a kvůli ní se pokusí na škole zůstat a vydržet co nejdéle. K tomu mu ovšem moc nenapomáhá místní hierarchie. Clemsie patří mezi Velkou šestku (jakousi elitu mezi elitou) a do dívčí koleje Andromeda, zatímco Donald do chlapecké koleje Sparťanů, místních ztroskotanců. K sobě mají tedy velmi dalekou a trnitou cestu, protože škola stojí na přísných pravidlech a neporušitelných tradicích s místy až pedantským a militantním přístupem od samotných prefektů kolejí. Studovat zde není žádná procházka růžovou zahradou a ne málokdo by ji nejraději opustil.

K tomu všemu se v okolních lesích těží zemní plyn, což ve spojení s různými úniky, požáry a propady zeminy působí značné nebezpečí a ohrožení už tak decimovaných školáků. I když ti mají do lesů vstup zakázán, ale od čeho jsou zákazy pro dospívající, že? A právě při jednom závrtu se z podzemí dostává cosi, co zaútočí na všechno a všechny ve svém okolí. Začíná tak akcí nabitá noc, kdy na osazenstvu školy bude, aby spojili síly bez ohledu na společenské i školní postavení a vyrazili v boj proti příšerám, které je chtějí sežrat.

Hodnotit tento film je těžké. Osobně mám britské komedie rád, zejména ty, ve kterých hraje dvojice Simon Pegg a Nick Frost. Zde si ale nejsem moc jistý, zda tvůrci věděli, co vlastně točí. Komedie to není, smát se nebudete, možná se při několika vtipných narážkách pousmějete, ale nic víc, a monster horor to také není, neboť oni přerostlí a slizcí rybo-krtci působí směšně a nemotorně. Nelze tak tento snímek brát vážně, a on se o to možná ani nesnaží, neboť občas ztrapňuje sám sebe. Místy je to pubertálně hloupé, místy zbytečně natahované, místy nezajímavé (ne nudné), místy nechutné. V některých pasážích se vám připomenou filmy jako U Konce světa nebo Útok na věžák, ale ani k jednomu se Slaughterhouse Rulez nepřibližuje právě proto, že neví, jakou cestou se vydat.

Postavy jsou jinak sympatické, ve správný čas správně komické, dobře zahrané, logické nuance v jejich chování lze tolerovat z důvodu toho, že jde vlastně z části o komedii a z části o horor a v obou žánrech na logice moc lpět nemusíme. Prostředí školy bylo také zvoleno dobře, ale dle mého názoru nebylo využito plně, jako by bylo jedno, kde se dané interiérové scény odehrají, což je škoda, protože škola Stowe School, kde se natáčelo, zajisté skýtá mnoho zajímavých zákoutí, místností a pokojů. Natáčet ve vévodském paláci minimalisticky je prostě dle mého názoru kinematografický zločin.

Tři poctivé hvězdičky si film zaslouží, kdyby se scénárista rozhodl pro buďto více komediální, či naopak více hororové ladění, mohlo to dopadnout mnohem lépe. A ještě jako poslední... Doporučuji film vidět i v originálním znění, ta britská angličtina je občas srandovní... Blódy fókin' fok!

originální název: Slaughterhouse Rulez

rok uvedení: 2018

režie a scénář: Crispian Mills

hrají: Finn Cole, Asa Butterfield, Hermione Corfield, Simon Pegg, Nick Frost


HODNOCENO 3/5

4 zobrazení