​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

SMYČKA


Smyčka. Obří urychlovač částic postavený na počátku druhé poloviny minulého století kdesi na severovýchodě Švédska pod ostrovy na jezeře Mälaren.

A stejnojmenný artbook od kreslíře Simona Stålenhaga nás pak zavádí do pozdějších 80. let této trochu alternativní historie.

  Kniha obsahuje nejen úžasné kresby, ale i příběh mladého chlapce a jeho kamarádů, kteří vyrůstali poblíž nyní již uzavřené Smyčky ve společnosti mnoha zašlých robotů, hi-tech zařízení retro vzhledu, a podivných stvoření. Toto vše v kombinaci s nám známými osmdesátými léty přináší velmi zajímavý a pro mnohé i nostalgický zážitek.

 Sám příběh ovšem ukazuje víc, než jen výše zmíněnou obrazovou formu. Má i určitou hloubku a to větší, než by se na první pohled mohlo zdát. Prochází totiž vypravěčovým dětstvím plným různorodých dobrodružství, o kterých bychom si v našich mladých letech mohli nechat jenom zdát. A prochází jím pečlivě a to až k jeho konci, kdy nastává onen čas přijmout nastupující dospělost. Dospělost, ze které se dětské dobrodružství už smutně vytrácí. Celé to je vyprávěno stylem vizuálního přirovnávání k postupnému technologického úpadku zdejšího prostředí. Autor tuto symboliku zvládl bravurně, ale je pravda, že mnozí si toho mohou všimnou až v samotném závěru knihy.

 Ponořte se tedy do sice jiného, ale určitým způsobem nám podobného světa, nespěchejte, prohlížejte, čtěte a zase prohlížejte, každá kresba za to opravdu stojí.

  Smyčka je první knihou ze série již tří artbooků Simona Stålenhaga, u nás v překladu vyšla zatím jen tato (v zahraničí pak ještě v roce 2016 Things from the Flood a o rok později The Electric State).originální název: Tales from the Loop

autor: Simon Stålenhag

rok prvního vydání: 2014


HODNOCENO 5/5

18 zobrazení