​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

SPIDER-MAN: PARALELNÍ SVĚTY


  Miles Morales, obyčejný kluk zažívající běžné starosti dospívání. Nastupuje do nové školy, ve které se mu nelíbí. Bezúspěšně hledá nové kamarády. Neví si rady jak oslovit dívku, která se mu zalíbí. Nerozumí si s otcem... A tak přežívá den po dni a přemýšlí, jak z toho všeho ven.

 Opravdové starosti však přichází až záhy, kdy po kousnutí geneticky modifikovaným pavoukem získává superschopnosti. A i když si s nimi zpočátku neví rady, bude je muset co nejdříve ovládnout a využít k záchraně celého města. Padouch jménem Kingpin totiž se svým vědeckým týmem sestrojil jakýsi urychlovač částic, pomocí kterého má v plánu přivést svou rodinu z jiné dimenze. Tu, která v tomto světě po automobilové nehodě tragicky zahynula. Jeho vinou.

První pokus se naštěstí nezdaří díky včasnému zásahu Spider-Mana, Petera Parkera, protože nejen že by urychlovač zničil vše v širém okolí, ale také proto, že přenesené živé bytosti by časem tráveným v jiné než své vlastní dimenzi samy zemřely. To ovšem Kingpin neví a následně Spider-Mana zabíjí, čemuž přihlíží i vyděšený Miles. A aby toho nebylo málo, krátkou trhlinou v časoprostoru je nedobrovolně vtaženo pět dalších spider-bytostí, každá ze svého více či méně odlišného universa.

 Miles Morales nyní čelí časovému presu a vlastním pochybám, jestli on dokáže být tím Spider-Manem, který nahradí místo po mrtvém Peteru Parkerovi. Jestli on dokáže být tím samým hrdinou, který ochrání město a své sousedy. Jestli on dokáže všechny své nové kamarády, kteří k němu nepatří, vrátit zpět do jejich světů. A k tomu všemu navíc jestli dokáže porazit zákeřného Kingpina a zničit jeho smrtonosný stroj.

 Vím, že srdce všech nerdů plesá, že fanoušci komiksů jásají a nemohou tento animovaný snímek vynachválit, ale oproti nim je můj pohled obyčejného smrtelníka velice střízlivý.

  Film má sice své vyvážené tempo, dostatek akce, obsahuje emoce, hloubku, několik správně nasměrovaných vtipů a své hlavní charaktery průběžně vyvíjí... Ano, to vše v tomto snímku nalezneme, to vše tam je a je zpracované vcelku dobře. Ovšem po vizuální stránce, to jsem protrpěl.

  Uměle rozmazávání obrazu, odlišné styly kresby a animací (hlavně ten spider-vepř a něco jako anime-spider-kdosi), a zejména úmyslné snižování počtu snímků za vteřinu, kdy obraz tak působil hodně trhaně, na mě působilo velmi rušivě a místy jsem musel oči od obrazu odtrhnout a chvíli se dívat jinam.

 Závěrečná bitva pak při mezidimenzionálním prolínání se několika světů byl barevný mišmaš všeho, v němž se orientovat snad ani nestálo za snahu, stačilo jen čekat, až to nějak skončí. A když se tak stalo, tak ty emoce, které tvůrci chtěli v divákovi vyvolat, se nedostavily.

 Provedení je tedy originální, experimentální, prý zdařilé... Ale z mého pohledu nekoukatelné. A nespraví to ani dobře vystavěný příběh.

originální název: Spider-Man: Into the Spider-Verse

rok uvedení: 2018

režie: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

scénář: Phil Lord, Rodney Rothman


HODNOCENO 3/5

7 zobrazení