​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

TAJEMSTVÍ SMRTI SLEČNY NEZNÁMÉ


V jednom rodinném domě v městečku Grantham ve Virginii policie najde několik mrtvých těl. Všude krev a pohozené zbraně, vše nasvědčuje tomu, že manželé Douglasovi a jeden mladý muž, který pro ně pracoval, všichni zemřeli násilnou smrtí. A pak tu je ve sklepě ta dívka. Polopohřbena v zemi, avšak bez jakýchkoliv vnějších známek po zranění. Její tělo je proto jako první převezeno do místní márnice, nacházející se přímo v suterénu domu koronera Tildena, aby se co nejdříve zjistila příčina smrti. Dívku se nedaří identifikovat, takže je její spis označen jménem Jane Doeová. Nikdo netuší, kde se v domě vzala a co se s ní stalo. Koroner se tedy se svým synem Austinem pouští do pitvy...

Od samého začátku se jedná o velmi podivný případ. Už onen masakr v domě Douglasových nevykazuje žádné známky vloupání, není nic odcizeno, vše nasvědčuje tomu, že se všichni naopak snažili dostat z domu ven. A podivností přibývá...

Při ohledání slečny neznámé jsou na jejím těle objeveny zlomeniny kotníků a zápěstí, plíce spálené na uhel, zbytky po vytrženém jazyku a mnohé další neobyčejné až neuvěřitelné věci, jak pitva pokračuje. V břišní dutině se dokonce nalezne váček s jejím zubem zabaleným v bavlněném hadříku popsaným různými symboly, obrázky a římskými číslicemi.

Všechny indicie tak začnou potichu našeptávat, že tělo, byť se jeví jako mrtvé, mrtvé není, neboť nepatří smrtelnici, a že k jejímu původu se musíme vrátit až do 17. století do Salemu v Nové Anglii. Pomalu tak začínáme tušit, s kým máme tu čest. Do toho všeho se domem začínají ozývat zvuky, poblikávat světla a v temných chodbách márnice cinkat zvonky, které se dle tradice zavěšují na palce u nohou nebožtíků.

Čarodějnice šíří svůj vliv více a více a jediné, co chce, je, aby jiní trpěli tak moc, jako tehdy ona. Životy koronera Tildena a jeho syna jsou v bezprostředním ohrožení, neboť stojí proti síle, proti které se nedá bojovat.

Tento minimalistický film se skoro celý odehrává výhradně v místnostech suterénu domu koronera, kde vystupují pouze dvě aktivní postavy. Prostředí malé márnice je velmi komorní a stísněné, avšak našroubované na příběh o čarodějnici moc dobře nesedí, kombinace tohoto tématu a prostředí, ve kterém se odehrává, k sobě z mého pohledu prostě nepasuje. Vzpomínám, jak děsivě a chladně působí prostředí ve filmu VVitch...

I když se tedy snímek snaží hrát na atmosféru s několika lekacími scénami, nedaří se mu to, zejména kvůli scénáři, který je jednoduchý, nedotažený a celkem hloupý a zhruba od půlky začíná nudit opakujícími se variacemi. Zjištění, kým mrtvá je, sice nemá být vyvrcholením příběhu, ovšem od té chvíle už film nic dalšího nenabídne. Jedná se o hodně promarněný potenciál, vliv čarodějnice se ukazuje jen jakousi neviditelnou silou, ona sama celou dobu jen leží na pitevním stole a ani se nehne. Ani se o ní vlastně nic nedozvíme, jen že byla umučena kvůli nějakému rituálu. Ale jakému? A kým tehdy byla? Co provedla? A kde byla celou dobu až do současnosti? Kdo ví, proč se tím scénáristé nezabývali.

Postavy jednají místy nelogicky, role jsou zahrané dost teatrálně, a závěrečné obětování se koronera Tildena působí až přehnaně emočně. K žádné postavě si ale nevytvoříte vztah a je vám vlastně úplně jedno, že všichni nakonec zemřou.

Film hodnotím jako silný podprůměr, něco mezi dvěma a třemi hvězdičkami, spíše dvěma, jelikož mě opravdu zamrzelo, že se postava tajemné čarodějnice nijak nerozvedla, nedostala žádný prostor ani v samotném finále, a že hloupých scén zde na můj vkus bylo více než dost.

originální název: The Autopsy of Jane Doe

rok uvedení: 2016

režie: André Øvredal / scénář: Ian Goldberg

hrají: Brian Cox, Emile Hirsch, Olwen Catherine Kelly


HODNOCENO 2/5

11 zobrazení