​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

THE BLACKCOAT'S DAUGHTER (FEBRUARY)


Ocitáme se na dívčí katolické akademii v Bramfordu ve státě New York, kde právě začínají zimní prázdniny. Pořádá se besídka, rodiče si vyzvedávají své děti a odváží je domů. V opuštěné škole tak přes týden zůstávají pouze dvě dívky, Rose a mladší Katherine, a jejich dozor, dvě postarší vychovatelky, sestry řádu.

Z počátku tak sledujeme jejich běžné denní aktivity a starosti, zejména nechtěné těhotenství Rose, která teď ještě navíc musí dohlížet na mladší spolužačku. A s ní se začíná dít něco podivného. Její zasmušilost nepramení z marného čekání na příjezd rodičů...

Následně se přesouváme do doby o devět let později, kdy potkáváme Joan, která se právě snaží dorazit do Bramfordské školy. Obtěžkána tajemstvím, které jí tam táhne. Tajemstvím, co se pojí s minulostí její, i minulostí školy. Když jí ujíždí noční autobusový spoj, přijímá nabídku dvou manželů, kteří mají stejnou cestu, že se s nimi sveze.

Mezitím se vracíme zase zpět, kdy se ono jakési tajemné posednutí Katherine stále zhoršuje, podivínství se mění v pohrdání, aroganci a nechutenství ke křesťanské víře. Z mladé dívky začíná jít strach. Nečekejte však žádný vnitřní boj. Jsou totiž i tací, kdož posednutí ďáblem dobrovolně přijímají. A jeho jménem pak berou do ruky nůž a chladnokrevně vraždí všechny, jež jsou poblíž. A stejně tak činí i Katherine.

Nakonec se do akademie z předčasně ukončené dovolené vrací ředitel Gordon s policejním zástupcem, aby Katherine sdělil nešťastnou zprávu, že její rodiče zemřeli při autonehodě. Avšak na půdě školy nachází krvavý masakr a ve sklepení pak při jakémsi podivném rituálu i samotnou Katherine společně s odřezanými hlavami svých obětí. Je postřelena a odvezena do nemocnice. Zde podstupuje vymítání a ďábel jí k její nevoli nadobro opouští. Sice očištěna, avšak za své činy končí v léčebně po zbytek života... Ale my nyní už víme, že Joan není žádná Joan, a že nedávno utekla právě z psychiatrické léčebny. A dozvídáme se i proč se tolik snaží dostat zpět do své bývalé školy.

Snímek je jakýmsi pokusem o artový horor plný dlouhých záběrů, symboliky, plíživé hudby a rozvážného tempa. Povedl se tak napůl. Oz Perkins, scénárista i režisér v jedné osobě, vzal mnohokrát již opakované téma posednutí démonem, ale rozhodl se ho zpracovat po svém. Vytvořil tak nízkorozpočtový snímek s mrazivou únorovou atmosférou, komorním prostředí a koncem plného syrové brutality a šílenství.

Postavy jsou zahrány obstojně, ono herečky ani nijak náročné role nemají, jejich chování má logiku, ovšem k jejich pochopení musíte chápat i vlastní děj filmu, což by mohl být místy problém. Dialogy nejsou hloupé, ale někdy nudné, zejména v dějové lince Joan, zbytečně natahované a obsahově nezajímavé. Nicméně se ve filmu moc nemluví, spoléhá se zejména na tichou a napjatou atmosféru.

Snímek určitě nebude pro každého, pomalé tempo vyprávění nemusí vyhovovat každému, ovšem mrazivá atmosféra chladných dní v prázdných budovách akademie působí velmi dobře, stejně jako závěrečné scény násilí a celková finální myšlenka. Kdyby se méně natahovala dějová linka s Joan, neváhal bych i hodnocení zvednout, takhle zůstává na slabších čtyřech hvězdičkách, protože se i tak dle mého názoru jedná o jasný hororový nadprůměr.

originální název: The Blackcoat's Daughter (February)

rok uvedení: 2015

režie a scénář: Oz Perkins

hrají: Emma Roberts, Kiernan Shipka


HODNOCENO 4/5

12 zobrazení