​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

THE RITUAL


Čtyři dlouholetí přátelé se vydávají do Švédska na túru. Ne proto, že by snad všichni dobrovolně chtěli, ale jako uctění památky tragicky zesnulého kamaráda, který před svou smrtí navrhl tento výlet uspořádat, to je minimálně slušnost. Luke, Hutch a Dom s Philem tak berou batohy na záda a vyráží do odlehlé pustiny švédských hor.

Po pár dnech stanování se však Dom svou vlastní nešikovností zraní a je potřeba se co nejrychleji dostat zpět do horské chaty. Skupina se proto rozhodne sejít z turistické cesty a pokračovat zkratkou skrz les. Neodkladně vyráží, protože v nekonečných švédských lesích se přece nemůže nic stát, že?

Ale ono se překvapivě stane.

Hned z kraje nachází čerstvou mršinu jelena. Mršinu zavěšenou několik metrů nad zemí ve větvích stromů. První znamení, že něco není v pořádku. A večer pak téhož dne, když se strhne ohromný liják a oni nachází opuštěnou dřevorubeckou chatu, ve které se rozhodnou přenocovat, zatíží jejich spánek opravdu děsivé noční můry. Můry možná vyvolané všemi těmi pohanskými talismany vyvěšenými po zdech. Nebo tou prapodivnou modlou vyrobenou ze slámy a stojící v místnosti v patře. Nebo možná vyvolané úplně něčím jiným. Něčím, co skupinu pronásleduje od prvních kroků, co vešla do lesa. A možná ty noční můry měly realitě blíže, než by si kdo mohl myslet.

Otřeseni děsivými zážitky čtveřice hned ráno pokračuje lesem dál. Více a více však propadají zoufalství, že se ztratili a cestu ven nikdy nenajdou.

Další noc je zabit Hutch, vůdce skupiny. Zabit něčím, co nikdo neviděl. Prostě to roztrhlo stan a odtáhlo ho do tmy. A jakmile následujícího dne ostatní nachází jeho mrtvé a vyvržené tělo zavěšené ve větvích, už najisto vědí, že jsou něčím loveni.

Naději na přežití pak získávají až se soumrakem, kdy z převisu spatří cíl své cesty - onu v dáli stojící horskou chatu. Ovšem ta věc je nechce nechat odejít. Zabíjí Phila a zbylé dva přeživší pak pronásleduje nočním lesem. Ti pak při zběsilém úprku naráží na jakousi dřevěnou chatu, jež se nejeví jako opuštěná. Vřelého přijetí nebo dokonce záchrany se jim však nedostane. Jsou uvězněni a nadcházejícího dne připravováni pro obětování pradávnému bohu. Bohu, se kterým se ve tmě setkáváme už od začátku. Stvůře ze severských mýtů. Stvůře, jež není jen pouhým výmyslem starých seveřanů.


"A god. Ancient. One of the Jotunn. A bastard offspring of Loki. We worship it. It keeps us here. Let us live beyond natural life. No more pain. No more death."


Budou-li chtít Luke a Dom přežít, budou se muset vymanit z pout a co nejrychleji z lesa utéct ven. S tímto nepřítelem nelze bojovat.

The Ritual je britský horor natočený podle knižní předlohy od Adama Nevilla, který se opravdu povedl! A nebylo zapotřebí ničeho složitějšího, než vzít skupinku dospělých lidí, zamotat je v lese, vystrašit a nechat je si s nastalou situací poradit. Poradit si s tím, jak přežít. Tento minimalistický horor vsází na atmosféru, kterou se podařilo vykreslit dokonale, divák ani nedutá, když hledí mezi stromy, zda nespatří ono cosi, co se tam skrývá, což vlastně až do závěrečné části snímek neprozrazuje. Nevíme tak, zda se jedná o zvíře, nějaké monstrum či něco nefyzického, démonského. Zde musí zafungovat naše představivost a ta nás, jak je známo a osvědčeno, děsí nejvíce.

Příběh sám o sobě je velice zajímavý, postavy ze severské mytologie zájem vzbudí vždy, jen je škoda, že se tady o ní prakticky nic nedozvíme. Scénář nemá žádná hluchá místa, po většinu času se něco děje a my tak postupujeme vpřed, objevujeme nová a nová místa s různými tajuplnými a kultistickými prvky a celé to působí mysteriózně a to i přesto, že jsme v obyčejném lese.

Děsivé prostředí pak podkresluje vynikající hudba, která dokáže i z prostého záběru na zalesněný palouk vytvořit napínavou scénu tím, jak evokuje ono nepříjemné skryté neznámo.

Herecké obsazení se také zdařilo a i méně známí herci svým výkonem sekundují těm více známým. Postavy pak mají své pozadí, chápeme jejich myšlení, rozumíme jejich pohnutkám a konfliktu, vycházejícímu hlavně z té nedávné tragédie, při které zemřel jejich kamarád. Nenudí nás žádnými zdlouhavými prostoduchými dialogy, rozhovory mají svou váhu a pro pochopení postav jsou důležité. A co je také důležité, budeme s nimi soucítit a doufat, že přežijí.

Za mě jednoznačně plné hodnocení, nemám moc, co bych filmu vytkl, a čím více prvků v něm se mi líbilo, tím spíše jsem ochoten přehlédnout pár malých nedostatků.

originální název: The Ritual

rok uvedení: 2017

režie: David Bruckner / scénář: Joe Barton

předloha: kniha The Ritual (Adam Nevill)

hrají: Rafe Spall, Rob James-Collier, Sam Troughton, Arsher Ali


HODNOCENO 5/5

10 zobrazení