​Vytvořeno pomocí Wix.com v roce 2019, Vincento Kara

Pokud mě chcete kontaktovat, využijte můj e-mail: vincento.kara@gmail.com

Vyhledat
  • Vincento Kara

VIKINGOVÉ


Ahmad ibn Fadlān ibn al-Abbās ibn Rāšid ibn Hammād je arabský básník a diplomat (mimo jiné skutečná historická postava). Kvůli pletkám s ženou provdanou za jiného ho však kalifa vykáže z Bagdádu do severních zemí jako nového velvyslance a správce území. Společnost na dlouhé cestě mu má dělat Melchisid, dlouholetý rodinný přítel. Tak začíná náš příběh.

U řeky Volhy je pak jejich karavana napadena Tatary a poutníci vyváznou až díky úprku do blízkého tábora Vikingů, na který si nájezdníci netroufnou. Zde jsou pak Ahmad a Melchisid svědky zrovna probíhajícího pohřbu krále a jmenování krále nového. Díky Melchisidovi, jež se pomocí latiny dorozumí, se Ahmad dozvídá více o tomto rituálu, i všeobecně o seveřanech a jejich zvyklostech. Poznává, jak odlišné jejich kultury jsou.

Následujícího dne do tábora po řece připluje malý kluk a požádá válečníky o pomoc, neboť království jeho otce Hrothgara je napadeno. Přivolána je tedy vědma, aby věštila. A ta vyřkne proroctví, že s nepřítelem se musí utkat třináct bojovníků, z nichž ten poslední nesmí být seveřan. Ahmad nakonec úkol přijme a s ostatními vyrazí jak po souši, tak i po moři směrem na sever.

V Hrothgarově království záhy zjišťují, že místní kraj zužuje kmen Wendolů, kanibalistických divochů žijících v lesích a jeskyních nedaleko. Po několika střetnutích si Vikingové uvědomují, že stojí proti nekonečné přesile a tak opět vyhledají rady věštkyně, která jim vypoví, že musí zabít matku a náčelníka kmene. To však znamená, vstoupit přímo do doupěte těchto pravěkých zvířat a pak ještě svést závěrečnou bitvu, ve které půjde o vše. A kdo jiný, než naši stateční bojovníci v čele s mocným Beowulfem jsou hodni porazit tak divokého nepřítele? Brány Valhally se pomalu otevírají!

Film z roku 1999 je ztvárněním knihy Pojídači mrtvých od Michaela Crichtona a musím hned ze začátku říct, že se vůbec nepovedl. Ze zvyku bych rád začal klady, ale těch tu moc nenajdeme. Možná severské prostředí, ale i to je sráženo lacinými kulisami, chudobou a šedivou atmosférou plnou blátivé špíny. A to měl snímek rozpočet na tu dobu neuvěřitelných 160 milionů dolarů.

Knihu jsem nečetl, proto bych nerad hanil scénář, nevím, do jaké míry z předlohy vycházel a jak moc jí zůstal věrný, ale tak neuvěřitelně hloupé dialogy, které slyšíme praktiky od začátku až do konce, ty jen tak někde nenajdete. Herci teatrálně přehrávají, ano, Antonio Banderas je špatný herec, a jejich heroická zvolání jsou k smíchu, když už ne k pláči. Nebo spíš jen k tomu pláči.

Další zpackanou stránkou výpravy jsou kostýmy. Snad ani jeden Viking nevypadá jako Viking a Antonio Banderas zase vypadá všelijak jen ne jako Arab. Oblečení připomíná mix výbavy antických gladiátorů, středověkých rytířů a disko koženkového stylu 80. let minulého století. Choreografie soubojů osciluje někde mezi „hrozná“ a „otřesná“ a to i u hlavních postav, jež konají hlavní souboje mající býti epickými. O neumětelství ostatního komparzu ani nemluvě. Je to takové hopsání sem a tam a mnozí ani neví, jak držet meč, natož jak s ním řádně máchnout.

Děj je natahovaný s mnoha zbytečnými odbočkami, které nikam nevedou, a několika zásadními stupiditami, které vás praští přes prsty logického myšlení. Namátkou mohu jmenovat například to, že se Ahmad během několika dní, či týdnů dokáže naučit cizí řeč pouze posloucháním rozhovorů ostatních. To je takový nesmysl, že v tu chvíli máte chuť film vypnout. Ani závěrečné vyvrcholení nedává vůbec smysl, když jsou matka Wendolů a jejich válečný vůdce zabiti, opravdu mám věřit tomu, že ve kmeni není žádná jiná žena, která by dál rodila další potomky? A není tam ani jiný statný vojevůdce? Nevidím důvod, proč by krvelačné nájezdy na osadu nemohly dříve či později pokračovat. Ale Antonio Banderas řekl, že je po všem, tak je po všem! A odplouvá pryč.

Film tedy v mém hodnocení naprosto pohořel a je to veliká škoda, protože námět byl velice zajímavý. Až nebudu vědět, co s penězi, pořídím si i zmíněnou knihu, abych mohl zjistit, kde že se to stala chyba. Uděluji jednu upocenou hvězdičku, asi za tu ohnivou saň.

originální název: The 13th Warrior

rok uvedení: 1999

režie: John McTiernan, Michael Crichton / scénář: William Wisher Jr., Warren Lewis

předloha: kniha Pojídači mrtvých (Michael Crichton; 1994)

hrají: Antonio Banderas, Vladimír Kulich, Dennis Storhøi, Tony Curran


HODNOCENO 1/5

7 zobrazení